Setkání členů Společnosti C-M-T – Čapí hnízdo 2016

V pondělí 5.9.2016 se 40 členů Společnosti C-M-T a jejich rodinných příslušníků sešlo v Olbramovicích ve známém resortu Čapí hnízdo. Přijeli jsme tam na pozvání podnikatele a ministra financí Andreje Babiše.

9. května letošního roku jsem panu ministrovi mj. napsal: „Vážený pane ministře, obracím se na Vás jménem zdravotně postižených osob s hereditární neuropatií Charcot – Marie – Tooth, sdružených ve spolku Společnost C-M-T, s velkou osobní prosbou. Poslední dobou sledujeme mediální kampaň kolem hotelu Čapí hnízdo i Vaší osoby. V této souvislosti nás zaujal Váš nedávný projev v Poslanecké sněmovně, kde jste mj. zval veřejnost k návštěvě hotelu… Proto bychom Vás chtěli požádat, zda byste pro skupinku našich členů nemohl připravit prohlídku farmy s případným obědem formou sponzorského daru.“ Vůbec jsem nečekal nějakou reakci, natož pozvání. Realita ale byla zcela jiná, a tak jsme 5. září v 9:30 stáli před branami resortu.

Čapí hnízdo se nachází na území přírodního parku Džbány – Žebrák. Okolní krajina má takřka podhorský charakter. Jsou tu rozsáhlé lesní plochy a louky s remízky a rybníky. Nedaleko leží přírodní rezervace Podhrázský rybník. Dominantu resortu tvoří moderní jízdárna, která svým vzhledem evokuje čapí hnízdo.

Hned od začátku našeho pobytu nás příjemně potěšil personál resortu svoji profesionalitou, pozorností a přívětivým přístupem. Naše průvodkyně nás nejprve zavedly do bistra U Čápa, kde jsme si dali kávu a počkali na pár opozdilců. Poté jsme se rozdělili na dvě skupinky a vydali se na prohlídku Ekocentra a přilehlých ohrad se zvířátky.

Součástí areálu farmy Čapí hnízdo je Ekocentrum, kde našli útočiště nejen poranění ptáci ze širokého okolí, ale i další zvířátka. Přítomné děti, ale i dospěláky kromě různých sov, výrů a dravých ptáků včetně orla mořského zaujali především vydra, liška, daňci či divočák, ale i nosál, klokani, surikaty či lemuři. Po prohlídce Ekocentra jsme pokračovali na naučnou stezku, procházející různými biotopy a expozicemi hospodářských zvířat i dalších živočichů. Viděli jsme několik druhů ušlechtilých plemen koní, skotu, ovcí a koz, ale třeba i lamy či nejrůznější králičí plemena. Všechny asi nejvíc zaujali krásní tyrolští koně haflingové.

Prohlídku jsme zakončila nákupem upomínkových předmětů a společným fotem. Pak už jsme všichni vyrazili na oběd. V budově bývalého lihovaru se nachází gurmánské restaurace Lihovar, kde nás čekal bohatý raut. Každý si mohl vzít, na co měl chuť, a jídlo bylo skutečně vynikající. Mozzarella s rajčaty, řecký salát, vynikající bramboračka, vepřová panenka na houbách, pečený losos se zeleninou a 2 dezerty – tvaroh s malinami a kávový puding zalitý kávovým likérem. Prostě mňamka!

Po obědě jsme se prošli po pláži u místního rybníčku a děti i přes plná bříška zdolali různé prolézačky a skluzavky. Pak už přijel kočár tažený dvěma starokladrubskými bělouši, na kterém se ti zdatnější z nás svezli. Nakonec jsme si prohlédli rozsáhlé konferenční prostory s bowlingem a wellness a dva pokoje místního hotelu.

Tím byla naše návštěva u konce, a protože začalo dost pršet, ani nám to příliš nevadilo. Všichni jsme odjížděli velmi spokojení s mnoha novými zážitky. Velký dík patří našemu hostiteli, který nám připravil nezapomenutelný den. Tak zas někdy na viděnou…

Michal Šimůnek

IMG_1782

Označeno v Setkání a semináře