Životopisy

Jean-Martin Charcot (29. 11. 1825 – 16. 8. 1893) byl francouzský neurolog a profesor anatomické patologie. Charcot je znám jako zakladatel moderní neurologie a jeho jméno je spojeno s nejméně 15 lékařskými termíny a diagnózami. Mezi ně patří především Charcot-Marie-Tooth onemocnění a Charcot nemoc, která je více známa jako amyotrofická laterální skleróza. Jeho práce velmi pozitivně ovlivnila rozvoj neurologie, psychologie a moderní psychiatrie. Charcot byl nevýznamnější neurolog konce devatenáctého století ve Francii.
Charcot se narodil v Paříži a 33 let pracoval a přednášel ve slavné nemocnici Salpêtrière. Jeho pověst vynikajícího učitele přitáhla studenty z celé Evropy. V roce 1882 založil Neurologickou kliniku v Salpêtrière, která byla svého druhu první v Evropě.
Charcot se primárně věnoval neurologii. Jako první popsal roztroušenou sklerózu, onemocnění Charcot artropatii a především chorobu Charcot – Marie – Tooth (CMT). Informace o CMT chorobě zveřejnil současně s Pierrem Marie z Francie a Howardem Henrym Toothem z Anglie. Toto onemocnění je také někdy nazýváno peroneální svalová atrofie.
Charcotova studie byla v letech 1868 – 1881 významným mezníkem v objevu Parkinsonovy nemoci, kterou pojmenoval jako „obrnu třesu“. Charcot se také zabýval uměním, které využíval jako nástroj klinické anatomické metody. Používal fotografie a kresby, které pořídil sám nebo se studenty v učebnách a na konferencích. Charcot byl také považován za klíčovou osobu ve využívání fotografie při studiu neurologických případů.

Pierre Marie (9. 9. 1853 – 13. 4. 1940) byl francouzský neurolog, který se narodil v Paříži. Po ukončení lékařské fakulty působil na interně a následně pracoval od roku 1878 jako asistent neurologa Jean-Martina Charcota v nemocnici Salpêtrière v Paříži. V roce 1907 získal profesuru z patologické anatomie.
Jedním z jeho významných objevů byl popis poruchy hypofýzy, známé jako akromegalie. Jeho analýza tohoto onemocnění byla důležitá v nově začínajícím oboru endokrinologie. Mezi další význačné objevy patří popis plicní hypertrofické osteoartropatie, kleidokraniální sysosrosie a spondylózy. Marie také prováděl rozsáhlý výzkum poruchy řeči, afázie, jehož výsledky ostře konfrontoval s uznávanými názory Paula Broca
Marie byl spoluzakladatelem časopisu Revue neurologique. Jeho jméno je úzce spjato s chorobou Charcot-Marie-Tooth. Toto onemocnění je charakterizováno postupnou progresivní ztrátou distální svalové tkáně v rukou a nohou. To je považováno za nejčastější onemocnění v rámci skupiny nemocí známých jako dědičná motorická a senzorické neuropatie (HMSN).

Howard Henry Tooth (22. 4. 1856 – 13. 5. 1925) byl britský neurolog a jeden z objevitelů Charcot-Marie-Tooth onemocnění. V roce 1881 Tooth vystudoval magisterské studium v oboru umění a čtyři roky poté studoval lékařství při nemocnici svatého Bartoloměje v Londýně. Následně působil jako asistent lékaře ve státní nemocnici se zaměřením na paralýzy a epilepsie. V roce 1906 získal lékařský titul a poté se v rámci postgraduálního studia zabýval zkoumáním hlavových nervů. Tooth strávil poměrně dlouhou dobu v armádě, což u něj vedlo k udělení hodnosti plukovník. V období 1. světové války působil jako poradní lékař pro vojáky v Londýně a následně na Maltě v Itálii.