Bezbariérové výletování

Přinášíme proto pár bezbariérových tipů, které máme ověřeny.

Plzeň
Západočeská metropole nabízí celou řadu možností, jak strávit nejeden fajn den. Kde jinde než v rodišti Spejbla a Hurvínka se dozvědět něco o loutkářském umění? Všechny tři expozice Muzea loutek jsou bezbariérové, včetně multifunkčního sálu, kde se konají různé přednášky a konference. K dispozici je také bezbariérová toaleta a pro držitele průkazu ZTP poskytuje provozovatel slevu na vstupné.

Techmania Science Center nabízí stálé i putovní interaktivní expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb. Fyzika, chemie, matematika, astronomie či biologie jsou rovněž námětem populárně-vzdělávacích show a programů v laboratořích a dílnách. Součástí tohoto vědeckého centra je i 3D kino. Tam stejně jako do celého areálu je bezbariérový přístup a doprovod držitelů průkazu ZTP/P mají vstup zdarma.

Olomouc

Město v srdci Hané bylo prvním v České republice, které mělo všechny spoje hromadné dopravy bezbariérové. Status přístupného města vylepšuje i bezbariérovými městskými parky či velkou vědeckou knihovnou. Podobně jako v plzeňském science centru můžete navštívit různé expozice i v olomoucké Pevnosti poznání. Zajímavostí je například osmimetrová maketa lidského mozku, do které se dá vstoupit a díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse.

ZOO Svatý Kopeček je koncipována do tematických zoogeografických zón: Afrika, Austrálie, Arktida, Eurasie a Severní Amerika. V safari jezdí vláček, do kterého se dá pohodlně složit mechanický vozík. V komplexu zoologické zahrady je několik bezbariérových toalet, takže se můžete bez obav pohybovat po celém areálu. Naleznete zde také velké mořské akvárium o objemu 42 000 litrů, kde žijí dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových ryb. Nechybí ani makakové, klokani nebo žirafy. Olomoucká ZOO rozhodně stojí za návštěvu.

Krkonoše

Historicky první horskou trasu v Krkonoších určenou všem vozíčkářům naleznete nedaleko Špindlerova Mlýna. Trasa začíná i končí kousek od Boudy u Bílého Labe, která se nachází směrem na Špindlerovu boudu. Užít si můžete 2,5 kilometru dlouhou trasu, která je vyasfaltovaná a vhodná pro pohyb i na elektrickém vozíku.

Máte také nějaký tip na pěkný výlet? Podělte se o něj s ostatními a napište.

Mgr. Michal Šimůnek + internet

Označeno v Tipy pro volný čas