Brzy začnou někteří z nás plánovat letní dovolenou. Pro mnohé bude překvapením, že i slovenské Tatry nabízí speciální projekt pro přiblížení těchto hor handicapovaným. Projekt TATRY BEZ BARIÉR zajišťuje Tatranský národní park ve spolupráci s firmou Hartmann-Rico. Jejich cílem je zpřístupnit Tatry i těm, kteří se již do hor po vlastních nohách nedostanou. K prvním čtyřem trasám, vybudovaným a vyznačeným v roce 2007, označeným známým symbolem tělesně postižených, přibyly v roce 2008 další čtyři. Na území Tatranského a Pieninského národního parku je tak nyní zpřístupněno více než 30 kilometrů pro osoby se sníženou pohyblivostí. Mají tak možnost nahlédnout do tajů a krás tatranské přírody.
Trasy:
- Lesní cesta Tichá dolina v Oraviciach
Západní Tatry jsou mladým horstvem, jižní svahy jsou kratší a strmější, severní delší s mírnějším sklonem. Hlavní hřeben je 37 km dlouhý, převážná většina vrcholů má výšku přes 2000 m n. m., nejvyšším z nich je Bystrá (2248 m n.m.). Vegetace této části Tater trpí především díky vysokohorskému salašnictví a pálení dřevěného uhlí. Klučením kosodřeviny klesla horní hranice lesa o 150 m.
Začátek trasy: Oravice. Konec trasy: u horárně v Tiché dolině. Značka: červená. Délka trasy: 3,4 km. Povrch: asfalt. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: osobním autem do Oravíc na parkoviště vzdálené 200 m od turistické cesty. Zajímavosti: termální koupaliště Meander park Oravice.
- Lesní cesta Bobrovecká dolina
Bobrovecká dolina nacházející se v severní části Západních Tater je ledovcovou dolinou s přirozeným výskytem teplých pramenů, které dnes z podzemí výdatně zásobují oravická termální koupaliště. V minulosti se z okolních vápenců pálilo vápno, základy vápenných pecí se zachovaly dodnes. V současnosti je Bobrovecká dolina vodním zdrojem Oravského vodovodu, zásobujícího pitnou vodou takřka všechna oravská města a obce.
Začátek trasy: Oravice. Konec trasy: pod Grúnikom. Značka: modrá. Délka trasy: 3,2 km. Povrch: asfalt. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: osobním autem do Oravíc na parkoviště vzdálené 200 m od turistické cesty. Zajímavosti: zachované základy vápenných pecí, termální koupaliště Meander park Oravice.
- Lesní cesta Roháčská dolina
Roháčská dolina je příkladem ledovcem tvarovaného terénu. Jeho pozůstatkem jsou na jejím konci Roháčská jezera. Návštěvníkovi se už během procházky po cestě vedoucí k bývalé Ťatliakově chatě naskýtá krásný pohled na hlavní hřreben Roháčů, skupinu Baníkova, Troch kôp či Plačlivého, Ostrého Roháča a Volovca.
Začátek trasy: Zverovka. Konec trasy: bývalá Ťatliakova chata. Značka: červená. Délka trasy: 3,1 km. Povrch: asfalt. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: osobním autem na parkoviště v Roháčské dolině. Zajímavosti: Muzeum oravské dědiny.
- Zastávka TEŽ Popradské pleso – Popradské pleso
Popradské pleso leží ve výšce 1494 m n. m. v prostřední části Mengusovské doliny, před ústím Zlomísk na horní hranici lesa, z jedné strany pod srázy Ostrvy, z druhé pod zalesněnými výbežky Kôpok. V 18. století se nazývalo Rybí pleso. První primitivní turistická chata u Popradského plesa byla postavena v roce 1879.
Začátek trasy: zastávka TEŽ Popradské pleso. Konec trasy: Popradské pleso. Značka: modrá. Délka trasy: 4,5 km. Povrch: asfalt. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: Tatranskou elektrickou železnicí z Popradu, Starého Smokovce, Tatranské Lomnice a Štrbského Plesa, osobním autem s možností parkování u zastávky TEŽ.
- Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata
První jednoduchý turistický přístřešek v ústí Veľkej Studenej doliny na Starolesnianskej poľane vznikl v roce 1863 zásluhou starosmokoveckého hoteliéra Jána Juraja Rainera, který tak chtěl ulehčit výlety svých zákazníků do Studených dolin a na Lomnický štít. Své poslání plnila až do roku 1884, o sto roků později byla zrekonstruována a opět zpřístupněna veřejnosti. Začátek trasy: u dolní stanice pozemní lanovky ve Starém Smokovci. Konec trasy: u Rainerovy chaty. Značka: červená. Délka trasy: 4,2 km. Povrch: zpevněný štěrk. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: z Popradu Tatranskou elektrickou železnicí do Starého Smokovce.
- Tatranská Javorina – Podmuráň
Turistická stezka se vine Javorovou dolinou kolem říčky Javorinka. Název 10 km dlouhé doliny vystihuje skutečnost, že v okolních lesích měly v minulosti významné zastoupení právě javory. Lesy někdejšího javorinského velkostatku značně utrpěly exploatací pro potřeby javorinských železáren, pálením dřevěného uhlí a rozsáhlou těžbou.
Začátek trasy: Tatranská Javorina. Konec trasy: horáreň Podmuráň. Značka: zelená a modrá. Délka trasy: 1,9 km. Povrch: zpevněný štěrk. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: autobusem nebo osobním autem, zastávka a parkování u pošty 500 m od turistické cesty. Zajímavosti: Myslivecký zámek knížete Ch. K. von Hohenlohe v Tatranské Javorine, římsko-katolický kostel sv. Anny a cintorín v Tatranské Javorine.
- Lysá Poľana – Bielovodská dolina
Takřka 16 km dlouhá dolina dostala svůj název podle potoka Biela voda. Jeho dno je poseto granitově bílými oblázky. Bielovodská dolina byla už v 18. století pastýřským terénem pěti obcí. Původní název Podúplazská dolina vystihuje alpský charakter doliny se strmými trávnatými svahy posetými skalisky.
Začátek trasy: Lysá Poľana. Konec trasy: horáreň v Bielovodské dolině. Značka: modrá. Délka trasy: 4 km. Povrch: zpevněný štěrk. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: autobusem nebo osobním autem, zastávka a parkování 200 m od turistické cesty. Zajímavosti: Biela voda je hraniční řekou mezi Slovenskem a Polskem, možnost přechodu slovensko-polských hranic v Lysej Poľane.
- Průlom Dunajce (PIENAP)
V Pieninskom národním parku je takřka 40 km turistických tras. Jednou z nich je i přes 8 km doluhá náučná cesta průlomem Dunajca s desíti zastaveními.
Začátek trasy: Červený Kláštor. Konec trasy: Lesnica. Značka: červená. Délka trasy: 8 km. Povrch: zpevněný štěrk. Náročnost: s průvodcem. Přístup k trase: osobním autem do Červeného Kláštora nebo Lesnice. Zajímavosti: klášter Červený Kláštor, pltě na Dunajci.
Michal Šimůnek