Přírodně krajinářský park Průhonice

Průhonický park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí říčky Botiče, jeho přítoky, rybníky. Umě zkombinoval domácí a cizokrajné rostliny a dřeviny. Dnes je toto území o rozloze 250 ha právem chráněnou památkou UNESCO. Návštěva opravdu stojí za to.

Pokud přijedete do parku pražskou MHD, vystupte na bezbariérově upravené zastávce Průhonice. Ocitnete se přímo před Průhonickým zámkem a pokladnou. Zde si zakupte vstupenku (ZTP/P a doprovod vstup zdarma), která vám otevře turniket. Nezapomeňte na mapku a audio sluchátka s informacemi o místě.

Než vyrazíte na okruh

Pokladní se dále nezapomeňte zeptat, zda je odemčena brána, která odděluje první a druhou část parku. Při naší návštěvě to vypadalo, že už ji dlouho nikdo nezamykal, ale pokud by tomu tak při vaší návštěvě bylo, ochudilo by vás to o návštěvu značné části území. Ověřte si také, že je odemčeno bezbariérové WC, které najdete u druhého vstupu s parkovištěm. Při naší návštěvě byl celý prostor volně přístupný a příkladně čistý.

Zámek

Po vstupu do areálu uvidíte novorenesanční zámek, který je veřejnosti zpřístupněn jen v přízemí. Najdeme zde bezbariérově přístupnou kavárnu s bezbariérovým WC a několik expozic. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Průhonický park je vozíčkářům přístupný prakticky celý, až na vyhlídku s více jak dvaceti schody, místo lze ale obejít. Rozlehlé území je rozděleno do tří částí dle délky a vlastně i náročnosti terénu.  Pečlivěji udržované cesty najdeme v první části, tedy od hlavního vchodu k silnici. Druhá část parku má více přírodní charakter.

Nejkratší okruh nabízí zpevněné cestičky, kde mohou být problémem pouze odtokové kanálky, které z důvodu zachování kvality cest při deštivém počasí najdeme po celém prostoru parku. V druhém a třetím okruhu je třeba místy počítat s hrubším štěrkem a občas prudším stupáním. Při snaze o maximální zachování přírodního charakteru území prostě asfalt očekávat nelze. Na mechanickém vozíku jsme projeli téměř celý třetí okruh, dokonce jsme se dostali i na nejkrásnější vyhlídku rybníka Bořín. Nenechte se zmást přístupem se schody, hned vedle je zcela bezbariérová cestička. Značení je bezproblémové, stačí se držet orientačních sloupků a příslušné barvy vybrané trasy. S orientací vám může pomoci i mobilní aplikace, která je ke stažení zdarma na oficiálním webu.

Co je možné vidět?

  1. Základní okruh: 1,5 – 2 hodiny – Délka okruhu: 2,5 km
  2. Hlavní okruh: 3 – 4 hodiny – Délka okruhu: 5 km
  3. Vyhlídkový okruh: 5 – 6 hodin – Délka okruhu: 10 km

Po vstupu hlavním vchodem jsme se napojili na červené značení a viděli Podzámecký rybník, Vyhlídkovou věž Gloriet, mnoho neopakovatelných výhledů na trase, pokračovali jsme k České chaloupce a rybníku Labeška.  Od něj jsme pokračovali po horní části červené trasy. Vrcholem prohlídky je zde vyhlídka na rybník Bořín. Vzhledem k tomu, že jsme jej viděli z výšky, již jsme vynechali cestu vedoucí pod ním. Je na vás, zda se poté vrátíte stejnou trasou po červené, nebo se napojíte na žlutou.

Návštěva byla neopakovatelným zážitkem, který určitě doporučujeme. Mile nás překvapilo i to, že je na vozíčkáře myšleno.

Cestu si lze usnadnit

Pokud navštívíte Průhonický park automobilem, je možné část cesty projet autem, popřípadě rovnou přijet k druhému vchodu. I zde se prodávají vstupenky.

 

Označeno v Tipy pro volný čas