Český Krumlov malebný i náročný

Český Krumlov patří k turisticky nejvyhledávanějším místům v České republice. Malebná historická scenérie zasazená do kopců a skal kolem záhybů řeky Vltavy právem náleží na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníky na vozíku tu sice nějaké komplikace čekají, město na ně však rozhodně nezapomíná.

Nemálo lidí v období vodácké sezony připluje do Českého Krumlova po řece, pro nechodícího návštěvníka však lze doporučit jako jediný smysluplný dopravní prostředek automobil. Rozloha je sice malá, ale kvůli všudypřítomnému převýšení a historické dlažbě přijde každý ušetřený metr pěších přesunů vhod. Ty jsou na mnoha místech prakticky nemyslitelné bez pomoci zdatného doprovodu. Pokud disponujete přídavným kolečkem typu freewheel nebo terénním obutím vozíku, rozhodně takové vybavení nenechte zahálet doma.

Putování za krásami Českého Krumlova doporučujeme začít na náměstí Svornosti, kde se nachází infocentrum. Přímo u něj je vyhrazené parkovací místo. Vyzvedněte si zde hezky zpracovanou mapu bezbariérovosti, která obsahuje seznam doporučených tras a přístupnosti objektů, včetně semaforového rozlišení obtížnosti.

Z náměstí, které je samo o sobě poutavé, se můžete vydat na zámek s hradem, jenž je dominantou města a tvoří společný areál více než čtyř desítek budov soustředěných kolem pěti nádvoří. Naleznete zde stavby v rozmezí šesti století počínaje čtrnáctým. Ikonická zámecká věž vznikla v renesančním stylu za vlády věhlasných Rožmberků.

Vzhůru na zámek

Přibližně tři sta metrů cesty od infocentra můžete urazit autem až k vozíčkářskému parkování přímo pod vstupem do zámku, vydat se tam můžete i pěšky. Dostane se vám nejednoho pěkného výhledu, včetně překročení mostu, ovšem zároveň počítejte s drncáním a stoupáním či klesáním (které je možná ještě horší) po dlažbě. Zastavení a pokochání se scenérií tak bude vítanou pauzou k odpočinku. Stejně jako krátká odbočka ke klášterům, které jsou přístupné.

Ani v případě motorizovaného přesunu na zámek nelze očekávat zcela hladký průběh, spíš jen ušetřené síly. Areál se rozkládá na kopci, takže výšlap na jednotlivá nádvoří představuje výzvu pro asistující doprovod. U pokladen se dozvíte, které části jsou bezbariérově přístupné. Lze si zde dojít i na toaletu.

Zelenou mají z hlediska přístupnosti zámecké divadlo, kovárna, mincovna a zahrada. Konírna vyžaduje dopomoc. Zatímco kovárna se nachází v dolní části, mincovna je přibližně uprostřed, což představuje prohlídku více nádvoří, ovšem také další metry převýšení navíc. S dopomocí se sice lze přes efektní zastřešený Plášťový most dostat až ke vstupu do konírny a divadla, ale lepší je uvažovat o návratu k automobilu. Tím se přepravíte ke vstupu do divadla a následně to oceníte u překonání stoupání do zahrady.

Zvolíte-li tuto variantu, vyjeďte z centra a vraťte se na silnici Chvalšinskou, jeďte po ní ve směru do Černé v Pošumaví a po necelém půl kilometru odbočte vlevo do ulice Na Dlouhé zdi. Do ní je sice zákaz vjezdu, ovšem s dodatkovou tabulkou o výjimkách. Pokračujte až k mostku mezi zámkem a zahradou. Zde se nachází vyhrazené parkovací místo a nedaleký vstup do zámeckého divadla.

Není divadlo jako divadlo

Barokní divadlo vybudované rodem Schwarzenbergů zachovává původní stav i vybavení a řadí se k předním památkám svého druhu v celosvětovém měřítku. Jeho návštěvu rozhodně nevynechte, chcete-li se vžít do originální atmosféry představení druhé poloviny 18. století. Inventář zahrnuje stovky dekorací, kulis, kostýmů, rekvizit a dobové jevištní techniky.

Občas se stává, že při zmínce o divadle lidé zaměňují tento historický skvost s další krumlovskou divadelní atrakcí, kterou je otáčivé hlediště v zámeckém parku. To je sice rovněž vcelku unikátní záležitost, ovšem veskrze moderní. Dokonce natolik, že se uvažovalo o jeho odstranění, protože bylo trnem v oku památkářům z UNESCO. Nachází se uprostřed horní části zámecké zahrady, k níž opět oceníte motorizovaný přesun na přilehlé parkoviště. Máte-li čas, kupte si lístky na některé z večerních představení. Vozík lze zaparkovat vedle přední řady sedadel. Užijete si tak neotřelý zážitek, kdy se představení odehrává v živých přírodních kulisách kolem vás a hlediště přitom sleduje děj při občasném otáčení až o 360 stupňů kolem vlastní osy.

Radek Musílek, Můžeš

Označeno v Tipy pro volný čas