Co obnáší ucházení se o zaměstnání jako vozíčkář?

Pokud trpíte fyzickým omezením, je naprosto přirozené se obávat, že vám váš handicap zabrání získat práci, kterou chcete. Zaměstnání není jen otázkou peněz, ale také náplní běžného dne a příležitostí k navázání kontaktu s dalšími lidmi. Práce tak pomáhá uspokojovat lidské životní potřeby a přináší do života pravidelný rytmus. Přestože není možné s fyzickým postižením vykonávat jakoukoli práci, existuje spousta zaměstnání, o které se můžete ucházet.

Než se tedy začnete rozhlížet po dostupných pracovních nabídkách, zamyslete nad tím, jaké typy práce zvládnete a co by vám nejlépe vyhovovalo. Ucházení se o zaměstnáníse zdravotním handicapem může být náročné, ale nikoli nemožné. V prví řadě byste měli:

  • Vědět, v čem jste dobří, a jak o těchto věcech mluvit.
  • Vědět, jakou práci chcete a jak ji najít.
  • Vědět, jak říct zaměstnavateli o tom, proč jste tou správnou osobou pro tuto práci.
  • Ujistit se, že váš životopis a motivační dopis jsou aktuální.

Jaký typ práce hledat?

Protože vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě, zamyslete se nejprve nad tím, zda práce, o kterou se budete ucházet, nijak neovlivňuje váš zdravotní stav a danou pozici zvládnete vykonávat bez jakýchkoli obtíží. Možnosti zaměstnání také můžete prodiskutovat s vaším lékařem, aby vám pomohl s tím, na co se zaměřit a na co si dát pozor.


Čas v práci by vás měl také naplňovat, proto popřemýšlejte o tom, co děláte rádi nebo u jaké činnosti dokážete vydržet i několik hodin. Hledání práce neznamená, že byste měli vykonávat podobné činnosti, jako jsou vaše koníčky. Je ale důležité, aby vás zaměstnání nevyčerpávalo, ale naopak vám dodávalo energii a cítili jste se v něm dobře.


K nalezení vhodné práce vám může pomoci zamyslet se nad tím, jaké jsou vaše silné a slabé stránky a jak byste je mohli zužitkovat pro vaše budoucí zaměstnání. Popřemýšlejte rovněž nad tím, jaký typ práce vám lépe vyhovuje. Jste spíše kreativní typ, rádi tvoříte a vyhledáváte nové výzvy, nebo více upřednostňujete stereotypní činnosti? Právě toto měřítko může být velmi užitečným ukazatelem v tom, jakým směrem se vydat.

Jaká pracovní místa jsou vhodná pro vozíčkáře?

Bez ohledu na váš handicap můžete zastávat mnohé role nad rámec práce na dálku. Například firmy v oblasti managementu, vzdělávání, obchodu, technologií a zdravotnictví nabízejí příležitosti s minimálními požadavky na fyzickou obratnost, výdrž nebo pohyblivost.

Na mnoha dobře placených místech, které se odehrávají v kancelářském prostředí, může být navíc jednoduché zajistit, aby pracoviště nebylo omezeno pohyblivostí, bylo možné implementovat asistenční technologie a nabízet flexibilitu rozvrhu. Lidé na vozíčku se zpravidla uplatní například v těchto oborech:

  • Administrativní práce a účetnictví.
  • Práce v call centrech.
  • Prodej, obsluha ve specializovaných kavárnách.
  • Fyzicky nenáročná nebo rutinní výroba.
  • Některé úklidové práce.
  • Řemesla a drobné opravy.

Kde práci hledat?

Protože najít ideální práci jako vozíčkář nemusí být jednoduché, vyzkoušejte co nejvíce možností. Zkuste se zeptat vašich přátel a známých, zda neví o nějakém volném pracovním místu, které byste mohli vykonávat. Porozhlédněte se po sociálních sítích, jako jsou facebookové skupiny, a kromě portálů s pracovními nabídkami neopomeňte platformu LinkedIn, která je v současné době pro mnohé zaměstnavatel velmi atraktivní.


Co se týče pracovních portálů, některé mají tu výhodu, že nabízejí filtraci prací vhodných pro OZP. Vzhledem k tomu, že některé práce mohou být vhodné jen pro některá zdravotní postižení, ale ne přímo pro vozíčkáře, může být užitečné hledat i podle jiných klíčových slov, jako je například práce z domova, práce na zkrácený úvazek apod. Vždy se zamyslete nad tím, zda pozice poskytuje flexibilitu, kterou potřebujete, a zaměstnavatel tak může být nakloněn zaměstnání vozíčkáře.

Jak napsat životopis?

Váš životopis by se neměl lišit od životopisů osob, které zdravotní postižení nemají, proto jej zde nemusíte uvádět. Zaměstnavatel by měl být v první řadě informován o vašem vzdělání, zkušenostech a dovednostech, které jsou potřebné pro vykonávání dané pozice. Pokud ovšem máte pocit, že vám z důvodu vašeho zdravotního omezení chybí potřebná praxe, samozřejmě tuto informaci můžete doplnit. Další možností je napsat průvodní dopis a tuto skutečnost zde objasnit.

Vzhledem k velkému množství šablon, které jsou dnes na internetu volně dostupné, by měla být tvorba životopisu poměrně snadnou záležitostí. Snažte se především o to, aby byl váš životopis přehledný, stručný a působil profesionálně.

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Pokud zaměstnavatele svým životopisem zaujmete, dbejte na to, že se důkladně připravíte na pracovní pohovor. Zjistěte si veškeré potřebné informace o pozici a firmě, kde se chcete o práci ucházet a připravte si případné otázky, na které se zeptáte. Předtím než začnete o svém handicapu mluvit, pokuste se vašeho potenciálního zaměstnavatele přesvědčit o tom, proč se domníváte, že se pro danou pozici hodíte.


Poté můžete krátce pohovořit o vašem postižení a nezapomeňte zmínit, že váš stav není překážkou pro vykonávání konkrétní funkce. Vyhýbejte se dlouhému vyprávění o vašem handicapu a soustřeďte se na kvality, díky kterým můžete být pro firmu přínosem.


Zaměstnavatel se nikdy nesmí zeptat na váš zdravotní stav, proto sdělte jen nejnutnější informace, které přímo souvisí s výkonem pracovní pozice. Pokud potřebujete pro práci nutné vybavení, jako je speciální stůl pro invalidní vozík, tuto informaci také sdělte předem.

Pokud se rozhodnete napsat průvodní dopis, ve kterém informujete budoucího zaměstnavatele o vašem zdravotním stavu a případných omezeních, nezapomeňte rovněž uvést informace o tom, jaké finanční výhody může váš zaměstnavatel získat. Ne vždy jsou si totiž náboráři firem těchto benefitů vědomi.


Jedná se zejména o daňové úlevy a příspěvky na potřebné úpravy na pracovišti. Jestliže informaci o vašem zdravotním postižení nebudete psát do životopisu ani průvodního dopisu, nezapomeňte se o těchto výhodách zmínit u pracovního pohovoru.

Nejspíš máte stejné dovednosti jako ostatní, kteří se ucházejí o práci. Ale kromě toho můžete nabídnout i jiné věci. Přemýšlejte o tom, co do práce jako člověk s postižením přinášíte. Pokud se vás tyto příklady týkají, zvažte jejich přidání do životopisu a motivačního dopisu nebo o nich promluvte při pohovoru:

Osvědčené postupy: když zaměstnavatelé přijímají lidi se zdravotním postižením, mohou v práci provést změny, které pomohou i všem ostatním. Každý například bude těžit z pohodlí automatických dveří.

Porozumění: víte, jak jednat s lidmi, kteří se hůře pohybují, učí se, mluví s ostatními atd.

Žádné předsudky: můžete pomoci svému zaměstnavateli ukázat veřejnosti, že vítá všechny lidi a nepochybuje o hodnotě, kterou lidé s postižením přinášejí na pracoviště.

Zkušenosti s řešením problémů: díky vašemu postižení víte moc dobře, jak řešit problémy a řešit nové výzvy.

Hledání nových talentů: zaměstnávání více lidí se zdravotním postižením může zaměstnavatelům pomoci, když nemohou najít dostatek pracovníků.

Co když vás nepřijmou?

Najít vhodné zaměstnání se zdravotním postižením, zejména pokud jste na vozíku, není jednoduché a vyžaduje to čas. Důležité je se nevzdávat a věřit ve své schopnosti. Zkuste se poradit s vašimi blízkými o tom, jak by se dal případně vylepšit váš životopis, a nebojte se zeptat přímo personalisty, z jakého důvodu jste nebyli pozváni na pohovor nebo přijati do zaměstnání po absolvování pohovoru.


Zpětná vazba vám může pomoci se lépe připravit na další pracovní nabídky a podpora ze strany vašich přátel a rodiny vám může poskytnout potřebnou psychickou podporu, která je v těchto chvílích nezbytná. Pokud máte pocit, že na trhu práce není žádná pozice, buďte trpěliví. Nová pracovní místa neustále vznikají každým dnem.

Zdroj: internet

Označeno v Sociální otázky