Jaké jsou bariery v oblasti řízení o invalidní důchod?

Je jich hned několik. 

Žádost nelze podat on-line. Žadatel se musí objednat na sepsání důchodu osobně nebo vyslat osobně pověřenou osobu. A termíny pro podání na Okresní nebo Pražské správě sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ) nejsou vždy volné v řádu týdne či dvou. Nebo se nemocný může obrnit a jít v úřední den k přepážce vyčekat na volnou skulinku.

Nejkritičtější je situace v Praze, a to zejména když se chystá změna legislativy v oblasti předčasných důchodů či výpočtů důchodů. On-line formulář byl v prosinci 2022 MPSV přislíben, ale dodnes není. 

Netransparentnost posuzování pro nemocného. Posuzování, kdy nemocný sám a dokonce ani odborní lékaři, nedokáží odhadnout, jak bude invalidita posouzena. Není závazná forma vypracování lékařského nálezu pro posouzení u odborných lékařů.

Často jsou dodávány nekvalitní zprávy, které jsou jen výčtem diagnóz a terapií, ale nehovoří o stavu a schopnostech pacienta, důležitých pro posuzování a to včetně dopadů onemocnění či jeho léčby do pracovního života. Také nejsou stanoveny lhůty na vypracování zpráv u praktických lékařů, kteří je v některých případech odkládají.

90denní lhůta na výpočet a vydání rozhodnutí. Ta ovšem plyne nikoliv od podání žádosti nebo od posouzení, ale až od postoupení spisu z OSSZ či PSSZ na ČSSZ, což se nemocný nikde nedozví. Doba může trvat od několika dnů až po několik týdnů.

Problematické je také to, že na ČSSZ není oddělen výpočet systému starobních a invalidních důchodů. Přitom urgence vyřešení příjmu při nemožnosti pracovat je u lidí zejména velmi nemocných, kteří mají podstupovat těžkou léčbu nebo dokonce umírají, velká. Nyní jsou často bez jistoty příjmu, zcela závislí na svém okolí. Sociální pracovníci doporučují podání žádosti o invalidní důchod 5 měsíců před koncem pracovní neschopnosti.

Možnost informovat se o stavu žádosti. Ano, je možné zavolat na linku ČSSZ či na OSSZ a zeptat se. Odpověď je však velmi obecná „věc má Lékařská posudková služba, případně „věc má ČSSZ“. 

Mgr. Michal Šimůnek

Označeno v Sociální otázky