Jaderná elektrárna Dukovany
Naši starší „jaderku“ se čtyřmi bloky po 510 MW (zprovozněna byla v letech 1985 až 1987) najdete v Kraji Vysočina nedaleko hranice s krajem Jihomoravským zhruba v polovině cesty mezi městy Ivančice a Jaroměřice nad Rokytnou. Zdejší infocentrum je v budově u hlavního vstupu do areálu elektrárny v sousedství velkého parkoviště při silnici číslo 152 z Brna.
Ve dvoupodlažním infocentru s vozíčkářskou toaletou zajišťuje přesun mezi patry výtah. Většina expozice je přitom soustředěna ve spodním patře. Nejvyhledávanější je velký kinosál s virtuální prohlídkou pro osoby starší 12 let – speciální brýle přítomné „přenesou“ mimo jiné nad otevřený reaktor, do strojovny nebo jim umožní pohled na elektrárnu z koruny chladicí věže, tj. z výšky 125 metrů. Specialita tkví i v interaktivnosti prohlídky, každý si sám vybírá část scénáře.
Mezi vystavenými interaktivními modely je třeba uranový důl s mlžnou komorou, reaktor v měřítku 1:10 či aktivní zóna (1:1), v níž se štěpením uranu vyrábí teplo (znamená to, že se návštěvník sám může na chvíli stát palivem v reaktoru), nebo kontejner na použité palivo. Horní patro je uzpůsobeno především zábavně a odpočinkově, kromě dětského koutku se v něm každý může občerstvit z nápojových automatů.
Prohlídka dukovanského „íčka“ je zdarma a trvá 90 minut, na zvídavé návštěvníky je připraven kolektiv dvou průvodců a pěti průvodkyň. Otevřeno je po celý týden od 9 do 16 hodin, každý den jsou čtyři prohlídky, vždy od 9, 11, 13 a 15 hodin, zavřeno je na Vánoce, Silvestra a Nový rok a navíc každé první pondělí. Exkurze se objednávají na e-mailové adrese infocentrum.edu@cez.cz nebo na telefonu 561 105 519. Jednotlivci v počtu do sedmi osob si mohou termín domluvit nejdříve tři dny předem.
Jaderná elektrárna Temelín
Kdo se bude chtít dozvědět více o této jihočeské jaderné elektrárně se dvěma bloky – každý má maximální instalovaný výkon 1125 MW –, musí se vydat zhruba pět kilometrů jihozápadně od města Týn nad Vltavou.
Místní „íčko“ se přitom nenachází v areálu elektrárny, ale hned „za plotem“ v zámečku Vysoký Hrádek. Pro přístup do nadzemních částí slouží výtah, kromě vozíčkářů ho mohou pochopitelně použít také návštěvníci s omezenou mobilitou. Instalována expozice široké laické veřejnosti nenásilnou formou objasňuje prostřednictvím počítačových ukázek, animací i modelů reálných zařízení z jednotlivých částí elektrárny její „pracovní život“, jako například řízení jaderného reaktoru nebo dění v mlžné komoře. Návštěvníci si také mohou zblízka prohlédnout jaderný reaktor, na chvíli se stát zaměstnancem elektrárny při spouštění regulačních tyčí až na dno reaktoru nebo sami na sobě zjistit, že ionizující záření je také kolem nás v přírodě. Zkrátka nepřijdou ani příznivci originálních selfíček – mohou se totiž vyfotografovat přímo v reaktorovém sále.
Vyvrcholením je pro každého dozajista unikátní virtuální prohlídka ReakTour v podkrovním kinosále. Díky speciálním brýlím a odbornému výkladu jedné ze sedmi průvodkyň se každý dostane do nejstřeženějších i nejzajímavějších míst elektrárny. Nelze přitom opomenout důležitou okolnost: jednotlivé exkurze se od sebe odlišují tím, že jsou připraveny podle věkového složení a zájmu jednotlivých skupin.
Infocentrum je otevřeno každý den od 9 do 16 hodin, bezplatné 90minutové prohlídky začínají v pracovní dny dopoledne po domluvě, odpoledne ve 13.30 a v 15 hodin, o víkendech a ve dnech státních svátků v 9, 10.30, 12, 13.30 a v 15 hodin, na rozdíl od Dukovan jsou zavírací dny jen během Vánoc a na Silvestra a Nový rok. Exkurze je potřeba předem objednat na e-mailu infocentrum.ete@cez.cz nebo telefonicky na čísle 381 102 639.
Podrobnější informace o prohlídkách obou informačních center uvádí web www.cez.cz/infocentra.
Zdroj: MOSTY (kráceno)