Maminka je ZTP a po nemoci dlouhodobě velmi špatně pohyblivá, nedostane se z domu. Potřebuji zařídit plnou moc pro přebírání doporučené pošty a komunikaci s bankou, kde má zřízen účet. Je nějaká služba, která přijde do bytu tento požadavek zařídit?
Tvorba plné moci se řídí podle § 441- 449 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Plnou moc lze sepsat i doma. Nicméně pokud máte svou matku zastupovat na poště a v bance, je nutné, aby byl podpis vaší maminky úředně ověřen. Dále je vhodné, aby bylo v plné moci konkrétně stanoveno, k jakým úkonům vás maminka zmocňuje.
Úřední ověření podpisu se provádí podle § 15 zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování, kde je v odst. 1 výslovně uvedeno: „Vidimace a legalizace se provádí v úředních místnostech úřadu. Na jiném vhodném místě ve správním obvodu krajského úřadu, obecního úřadu obce s rozšířenou působností, obecního úřadu a újezdního úřadu lze provést vidimaci a legalizaci jen ze závažných důvodů.“
Pojem vidimace se používá pro ověřování listin, legalizace pro ověřování podpisů. Nepříznivý zdravotní stav, který komplikuje osobní účast na úřadě, lze považovat za závažné důvody. Úřední osoby, jež mají oprávnění ověřovat podpisy, tedy mohou po dohodě přijet za vaší maminkou a v místě jejího bydliště provést úkon legalizace podpisu na plné moci. Nicméně je potřeba, abyste si u jednotlivých orgánů oprávněných ověřovat podpisy zjistili, zda a za jakých podmínek to konkrétně u nich lze.
Je také možné, že tato služba bude zpoplatněna nad rámec samotné úhrady ověření podpisu. Podle položky 5 přílohy k zákonu č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, je možné, že by mohla být vaše maminka od těchto poplatků osvobozena. Ověřování podpisů provádí pracovníci CzechPointu v místě bydliště vaší maminky. Služby ověřování podpisů dále poskytují notáři, kteří jsou schopni vaší mamince za úhradu pomoct i s tvorbou samotné plné moci. Seznam notářů naleznete na stránkách Notářské komory České republiky.